logo
ALLA
Sök
SvenskaUSD
VälkommenLogga in/Registrera
0 ObjektÖnskelista
0 Objekt$0.00

OPPO Find X10 vs Find X10 E vs Find X9: viktiga skillnader och tillbehörskompatibilitet

Jämför OPPO Find X10, Find X10 E och Find X9, från viktiga specifikationer till tillbehörskompatibilitet.

11/04/2026TVCMALLPost Views: 6

Väljer du mellan OPPO Find X10, Find X10 E och Find X9? De tre modellerna skiljer sig åt när det gäller prestanda, kamerafunktioner, batteritid och design.

Om du säljer mobiltillbehör finns det ytterligare en detalj att kontrollera: kompatibiliteten. Att veta vilka skal och skärmskydd som passar varje modell kan hjälpa dig att lagerföra rätt produkter och undvika överskottslager.

I den här guiden jämför vi deras specifikationer, prestanda vid daglig användning, för- och nackdelar samt tillbehörskompatibilitet.

OPPO Find X10 vs Find X10 E vs Find X9: jämförelse av specifikationer

SpecifikationOPPO Find X10OPPO Find X10 EOPPO Find X9
LanseringsdatumOktober 2026September 2026Oktober 2025
Mått 156,51 × 74,29 × 8,35 mm156,98 × 73,93 × 7,99 mm156,98 × 73,93 × 7,99 mm
Vikt216 g203 g203 g
Skärmstorlek6,59 tum6,59 tum6,59 tum
Upplösning2768 × 12722760 × 12562760 × 1256
ProcessorMediaTek Dimensity 9600MMediaTek Dimensity 9500sMediaTek Dimensity 9500
Bakre kameror200 MP + 200 MP + 50 MP50 MP + 50 MP + 50 MP50 MP + 50 MP + 50 MP + 2 MP
Frontkamera50 MP32 MP32 MP
Batterikapacitet8000 mAh, typisk kapacitet7025 mAh7025 mAh
Trådbunden laddning80 W80 W 80 W
Trådlös laddning50 W50 W50 W
OperativsystemColorOS 17ColorOS 17ColorOS 16

Obs! Batterikapacitet, programvaruversion och andra specifikationer kan variera mellan regioner.

OPPO Find X10 vs Find X10 E vs Find X9: vad är skillnaden?

Design och skärm

Alla tre modellerna har en platt skärm på 6,59 tum, men det finns vissa skillnader i storlek och vikt.

Find X10 är störst och tyngst av de tre, med måtten 156,51 × 74,29 × 8,35 mm och en vikt på cirka 216 g. Find X10 E och Find X9 är något tunnare och lättare. Båda mäter 156,98 × 73,93 × 7,99 mm och väger cirka 203 g.

Prestanda: Dimensity 9600M vs 9500s vs 9500

En bra processor gör skillnad i vardagen, från att öppna appar och surfa på webben till att spela och växla mellan uppgifter.

OPPO Find X10 drivs av MediaTeks Dimensity 9600M, som tillverkas med en tredje generationens 3 nm-process. Som det nyaste chippet i jämförelsen erbjuder det en uppdaterad plattform och förbättrad prestanda.

Find X10 E använder Dimensity 9500s och har därmed ett annat avancerat chipset än Find X10.

Find X9 drivs av Dimensity 9500. Även om det är ett äldre chip har det fortfarande gott om kraft för vardagliga uppgifter, spel och multitasking.

Kamera: 200 MP jämfört med trippelkamerasystem med 50 MP

Kameraprestandan är en annan viktig skillnad mellan de tre modellerna.

OPPO Find X10 har en huvudkamera på 200 MP, en telefotokamera på 200 MP och en ultravidvinkelkamera på 50 MP. På papperet gör det den till det starkaste alternativet för högupplösta bilder och zoombilder.

Både Find X10 E och Find X9 har tre bakre kameror på 50 MP, med huvudkamera, ultravidvinkelkamera och telefotokamera. Även om kamerornas upplösning är densamma kan skillnader i kamerahårdvara och bildbehandling påverka bildkvaliteten.

Om kameraupplösning och zoom är viktigast för dig är Find X10 värd att överväga. Både Find X10 E och Find X9 lämpar sig väl för vardagsfotografering.

OPPO Find X10 vs Find X10 E vs Find X9: för- och nackdelar

ModellVarför välja denAtt tänka på
Find X10Dubbla bakre kameror på 200 MP, en större angiven batterikapacitet och nyare hårdvara.Tjockare och tyngre än de andra två modellerna. Kräver modellspecifika tillbehör.
Find X10 ETunn och lätt design, tre kameror på 50 MP och ett batteri på 7025 mAh.Mindre avancerade kameraspecifikationer än Find X10.
Find X9Dimensity 9500-processor, tre kameror på 50 MP och välbalanserad flaggskeppsprestanda.En modell från föregående generation med äldre hårdvaruspecifikationer.

Vilken OPPO-telefon är bäst att köpa?

  • OPPO Find X10: Ett utmärkt val om du vill ha bättre kamerafunktioner, längre batteritid och avancerad prestanda.
  • OPPO Find X10 E: Ett bra val om du föredrar en tunnare och lättare telefon för vardagsfotografering, underhållning och arbete.
  • OPPO Find X9: Värd att överväga om du vill ha ett flaggskepp från föregående generation som fortfarande erbjuder stabil prestanda och bra kamerafunktioner.

Det finns inget val som passar alla. Det bästa alternativet beror på din budget, dina dagliga behov och vilka funktioner som är viktigast för dig.

OPPO Find X10 vs Find X10 E vs Find X9: tillbehörskompatibilitet

OPPO Find X10 vs Find X10 E vs Find X9: tillbehörskompatibilitet

Alla tillbehör passar inte alla telefoner, även om modellerna ser likadana ut. Skillnader i telefonens mått, knapparnas placering eller kamerornas utformning kan påverka om ett skal eller skärmskydd passar ordentligt.

Hur kompatibla är då OPPO Find X10, Find X10 E och Find X9 när det gäller tillbehör?

Kompatibilitet för mobilskal

När du väljer ett mobilskal är storleken inte det enda som spelar roll. Knapparnas och portarnas placering, ramens utformning och kamerautskärningarna påverkar alla hur väl skalet passar.

Enligt OPPOs officiella specifikationer har de tre modellerna följande mått:

  • Find X10: 156,51 × 74,29 × 8,35 mm
  • Find X10 E: 156,98 × 73,93 × 7,99 mm
  • Find X9: 156,98 × 73,93 × 7,99 mm

Find X10 E och Find X9 har samma mått, vilket innebär att skal med större, universella kameraöppningar kan passa båda modellerna. Det gäller dock inte nödvändigtvis skal med exakt formade kamerautskärningar, eftersom skillnader i kamerornas utformning kan påverka passformen.

Kompatibilitet för skärmskydd

Alla tre modellerna har en skärm på 6,59 tum, men deras upplösningar är inte exakt likadana:

  • Find X10: 2768 × 1272
  • Find X10 E: 2760 × 1256
  • Find X9: 2760 × 1256

Find X10 E och Find X9 har samma skärmstorlek och upplösning, vilket gör att samma skärmskydd potentiellt kan passa båda. Passformen bör ändå bekräftas genom kompatibilitetstestning.

Find X10 har samma skärmstorlek men en annan upplösning och bredd. Det innebär att ett skärmskydd som är utformat för en modell inte nödvändigtvis passar den andra.

Kompatibilitet för kameralinsskydd

Kameralinsskydd är vanligtvis modellspecifika, eftersom även små skillnader i kamerornas placering kan påverka passformen.

Här är en översikt över de bakre kamerorna:

  • Find X10: 200 MP + 200 MP + 50 MP
  • Find X10 E: 50 MP + 50 MP + 50 MP
  • Find X9: 50 MP + 50 MP + 50 MP + 2 MP

Även om Find X10 E och Find X9 har liknande kameraupplösningar kan kamerornas placering skilja sig åt. Linsskydd måste passa varje kameraöppnings placering, storlek och avstånd till de andra öppningarna.

För att undvika problem med passformen är det bäst att välja ett kameralinsskydd som är särskilt tillverkat för den exakta telefonmodellen.

Snabböversikt över tillbehörskompatibilitet

Här är en snabb översikt över tillbehörskompatibiliteten för de tre OPPO-modellerna:

Typ av tillbehörFind X10Find X10 EFind X9
MobilskalModellspecifikaVissa Find X9-skal med stor kamerautskärning kan passa; kontrollera knappar och portarVissa Find X10 E-skal med stor kamerautskärning kan passa; kontrollera knappar och portar
SkärmskyddModellspecifikaKan användas även för Find X9Kan användas även för Find X9
KameralinsskyddModellspecifikaModellspecifikaModellspecifika

Slutsats

OPPO Find X10, Find X10 E och Find X9 bidrar var och en med något eget till modellutbudet. Find X10 har ett mer avancerat kamerasystem, ett större batteri och uppgraderad hårdvara. Find X10 E kombinerar en tunnare design med balanserad prestanda, medan Find X9 fortsätter att erbjuda en flaggskeppsupplevelse.

För återförsäljare av tillbehör är precision viktig. Skillnader i mått och kamerornas placering innebär att varje modell behöver tillbehör som är utformade för att passa. Välj skal, skärmskydd och kameralinsskydd som är särskilt tillverkade för respektive enhet.

Hos TVCMALL hittar du mobiltillbehör för ett brett utbud av OPPO-modeller, allt på ett ställe. Utforska våra senaste sortiment:

Med ett brett produktsortiment, konkurrenskraftiga grossistpriser och 95 % av produkterna utan minsta orderkvantitet gör TVCMALL det enklare att skaffa de tillbehör dina kunder söker och hålla ditt sortiment uppdaterat.

Är detta till hjälp för dig?
Ja (0)
Nej

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras. Obligatoriska fält är markerade med *

Ditt fullständiga namn
Din e-post
Relaterad läsning
Senaste inläggen

Håll dig aktuell med TVCMALLs engros

Prenumerera kostnadsfritt på vår blogg och få experttips, branschinsikter och toppval av grossistprodukter. Öka dina försäljning med TVCMALL idag!